Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Blisko połowa Włochów ufa Kościołowi

0
Podziel się

47 procent Włochów darzy zaufaniem Kościół katolicki i papieża - donosi lewicowy dziennik "La Repubblica". To wynik sondażu, jaki zamówienie gazety przeprowadzono w trzecim tygodniu kwietnia wśród ponad dwóch tysięcy osób powyżej 15 roku życia.

bEhYkHUB

W ciągu ostatnich pięciu lat, czyli od wyboru Benedykta XVI, zaufanie do Kościoła spadło we Włoszech o 14 punktów procentowych. Komentujący wyniki sondażu politolog Ilvo Diamanti przypomina, że w 2003 roku, czyli jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II, Kościołowi ufało 62 procent Włochów, a zaufanie do samego papieża deklarowało 77 procent z nich. Było to jego zdaniem związane między innymi z upadkiem muru berlińskiego i komunizmu, a przede wszystkim z osobowością papieża-Polaka.

Z prezentowanego dziś na łamach rzymskiego dziennika sondażu wynika również, że 62 procent Włochów uważa reakcję Kościoła na skandal pedofilii wśród duchowieństwa za nieadekwatną, głównie z powodu wcześniejszego bagatelizowania go bądź ukrywania. Jednocześnie 42 procent ankietowanych nie miałoby nic przeciwko temu, aby księża mogli się żenić.

bEhYkHVe
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)