Notowania

polska
10.06.2009 13:00

Bogdan Klich: partnerem Polski w rozmowach o tarczy są tylko Stany Zjednoczone

Minister obrony Bogdan Klich powiedział, że partnerem Polski w rozmowach o tarczy są tylko Stany Zjednoczone. Szef MON wyjaśnił, że projekt instalacji elementów  systemu obrony antyrakietowej jest projektem amerykańskim i nie ma powodu, dla którego Polska miałaby prowadzić negocjacje w tej sprawie z innymi państwami. Bogdan Klich zapewnił, że nasz kraj jest otwarty na informowanie o projekcie "państw trzecich", wśród nich także Rosję.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister obrony podkreślił jednak, że nie może być mowy o negocjacjach polsko - rosyjskich w tej sprawie. Skomentował w ten sposób spekulacje o możliwym porozumieniu między Waszyngtonem i Moskwą, dotyczącym systemu obrony rakietowej w Europie. Minister Klich uczestniczy w konferencji naukowej "Siły Zbrojne Trzeciej Rzeczypospolitej z perspektywy dwudziestolecia" na Uniwersytecie kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W konferencji biorą udział przedstawiciele ministerstw: obrony, edukacji narodowej, gospodarki, nauki, skarbu, spraw wewnętrznych i administracji oraz spraw zagranicznych, a także Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Wojskowego Biura Badań Historycznych. Uczestniczą w niej również dowódcy Rodzajów Sił Zbrojnych, attache wojskowi akredytowani w Polsce oraz rektorzy i kadra dydaktyczna wojskowych i cywilnych uczelni warszawskich, między innymi Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Obrony Narodowej.

Tematy poruszane w ramach konferencji to między innymi: Wojsko Polskie w procesie przeobrażeń systemowych - na drodze od autorytaryzmu do demokracji; Od Układu Warszawskiego do NATO. Miejsce Polski w systemie bezpieczeństwa światowego; Etos i morale wojska Trzeciej Rzeczypospolitej w kontekście przemian systemowych oraz Aktualne wyzwania transformacji Sił Zbrojnych RP.

Patronat honorowy nad konferencją objął minister obrony Bogdan Klich. Patronat medialny sprawują Informacyjna Agencja Radiowa i TVP Info.

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz