Notowania

nato
23.10.2009 08:15

Bratysława: trwa nieformalne spotkanie ministrów obrony państw NATO

Dziś, w drugim dniu rozmów zostanie omówionych kilka ważnych dla sojuszu tematów. Jednym z nich - jak powiedział IAR minister obrony Bogdan Klich - będzie strategia dla Afganistanu, którą przygotował generał Stanley McCrystal.

Podziel się
Dodaj komentarz

Będzie na pewno omawiany raport McCrystala, który przedstawia program ustabilizowania sytuacji w Afganistanie tak, by oddać odpowiedzialność za bezpieczeństwo w ręce Afgańczyków.

Minister Bogdan Klich podkreślił, że w czasie tego spotkania będzie namawiał sojuszników biorących udział w misji ISAF w Afganistanie do zwiększenia zaangażowania w tę operację. Chodzi o te kraje, które co prawda są w Afganistanie, ale poprzez między innymi ograniczenia narodowe nie biorą udziału w wielu akcjach połączonych.

Szef MON będzie sugerował też zwiększenie środków na pomoc niemilitarną dla Afganistanu oraz intensywniejsze szkolenie afgańskiej policji i wojska. Wszyscy sojusznicy mają świadomość niewielkiej skuteczności dotychczasowych działań, dlatego wszyscy powinni się zmobilizować, by poprawić sytuację w tym regionie - dodał Bogdan Klich.

Innym ważnym tematem, który poruszą dziś ministrowie będzie amerykańska propozycja tarczy antyrakietowej. Ministrowie będą dyskutować o nowym amerykańskim systemie obrony przeciwrakietowej SM3.

W nieformalnej sesji w Bratysławie biorą udział także przedstawiciele Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych. Spotkanie trwa od wczorajszego popołudnia.

Tagi: nato, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz