Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bruksela: KE przedstawiła szczegóły Partnerstwa Wschodniego

0
Podziel się:

Zniesienie wiz, utworzenie strefy wolnego handlu, współpraca w dziedzinie energetyki i ochrony środowiska, a także pomoc finansowa - to niektóre propozycje Komisji Europejskiej, dotyczące zacieśniania kontaktów z państwami zza wschodniej granicy. Bruksela przedstawiła szczegóły Partnerstwa Wschodniego, obejmującego Gruzję, Ukrainę, Mołdawię, Armenię, Azerbejdżan, a także Białoruś, jeśli przeprowadzi demokratyczne reformy.

Partnerstwo Wschodnie ma zbliżyć 6 państw do Unii Europejskiej i pomóc w przeprowadzeniu reform. Wiele projektów ściślejszej współpracy będzie jednak wymagało od nich przyjęcia unijnego prawa. Bruksela przyciąga wschodnich sąsiadów, uznaje ich europejskie aspiracje, ale to wszystko - obietnicy wejścia do Unii na razie nie daje. "Przyszłość nie jest przesądzona. Ale Wschodnie Partnerstwo z pewnością nie gwarantuje członkostwa" - powiedziała unijna komisarz do spraw zagranicznych Benita Ferrero-Waldner.

Komisja Europejska przyznaje, że przyspieszyła prace nad projektami, dotyczącymi ściślejszej współpracy po sierpniowej wojnie na Kaukazie. Szef Komisji Jose Barroso zapewnia jednak, że ten projekt nie jest wymierzony w Rosję. "Zimna wojna się skończyła, ta inicjatywa nie jest próbą budowania nowych stref wpływów czy podziałów w Europie" - dodał.

Bruksela przeznaczyła 600 milionów euro na realizację projektów w ramach Partnerstwa Wschodniego. Projekt przygotowany przez Komisję muszą jeszcze zatwierdzić kraje członkowskie Unii.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)