Notowania

wiadomości
22.10.2013 18:47

Bruksela: ministrowie obrony NATO

Podziel się
Dodaj komentarz

Bruksela-NATO-ministrowie

Sytuacja w Afganistanie oraz relacje z Rosją - to główne tematy rozmów ministrów obrony krajów NATO. Politycy przyjechali na dwudniowe spotkanie do Brukseli.
Ministrowie obrony mają przede wszystkim rozmawiać o sytuacji w Afganistanie. Chodzi zarówno o obecną misję NATO, która kończy się za rok, jak i o nową, znacznie mniejszą misję szkoleniową, która ma rozpocząć się w 2015 roku. "Afgańskie siły kontrolują już kraj. Wykazują się odwagą, umiejętnościami i mają coraz większe zaufanie społeczeństwa. Na spotkaniu będziemy także planować nową misję po 2014 roku. Będzie ona polegać na treningu, doradzaniu i wspieraniu afgańskich sił. To część naszego partnerstwa" - mówił jeszcze przed spotkaniem sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.
W sprawie nowej misji w Afganistanie żadne konkretne decyzje jednak najprawdopodobniej nie zapadną. Najpierw bowiem Stany Zjednoczone i Afganistan muszą podpisać dwustronną umowę. To właśnie Amerykanie będą stanowili trzon nowej misji. Polska prawdopodobnie weźmie w niej udział, choć w bardzo ograniczonym zakresie.
Ministrowie NATO spotkają się także z szefem rosyjskiego resortu obrony Siergiejem Szojgu. Rozmowa ma dotyczyć m.in. niedawnych rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Zapad niedaleko polskiej granicy i planowanych na listopad NATO-wskich ćwiczeń Steadfast Jazz w Polsce oraz w krajach bałtyckich.
W planie obrad są także sprawy obrony przed cyberatakami oraz lepszego zarządzania i wydawania pieniędzy na obronność.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz