Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bruksela: Narada ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego

0
Podziel się

Przygotowania NATO do wyborów w Afganistanie, zmniejszenie liczebności wojsk w Kosowie i reforma struktur dowódczych - to główne tematy narady ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Polskę reprezentuje szef resortu obrony Bogdan Klich.

bEgmTBMB

Na spotkaniu w Brukseli ministrowie mają uzgodnić wstępny plan wycofywania wojsk z Kosowa, gdzie obecnie stacjonuje 15 tysięcy żołnierzy. Redukcja sił pokojowych ma następować etapami. Nieoficjalnie mówi się, że do stycznia NATO zmniejszy swoją obecność o jedną trzecią. Wojskowi Sojuszu tłumaczą, że nie ma potrzeby trzymania w Kosowie tylu żołnierzy, których można byłoby wysłać do Afganistanu. NATO przygotowuje się już do sierpniowych wyborów w tym kraju. Na dzisiejszym spotkaniu sojusznicy mają poinformować o ile zwiększą swoje kontyngenty na czas głosowania. Ministrowie będą też dyskutować o reformie struktur dowódczych i zwiększeniu liczby generalskich stanowisk.

Planowanie obronne i zwiększenie wydatków to kolejny temat rozmów. Kraje członkowskie zobowiązały się kilka lat temu, że przeznaczą na obronność 2% produktu krajowego brutto. W związku z kryzysem coraz mniej państw wywiązuje się z tego zobowiązania.

bEgmTBNe
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)