Notowania

polska
10.06.2009 11:55

Bruksela: protest uczniów i rodziców przeciwko zamknięciu polskiego liceum

Uczniowie z polskiej szkoły przy ambasadzie w Brukseli i ich rodzice organizują protest przeciwko zamknięciu liceum. Manifestacja odbędzie się w najbliższą sobotę - mówi w rozmowie z Polskim Radiem przewodnicząca rady rodziców Monika Flis. Placówkę chce zamknąć Ministerstwo Edukacji Narodowej, tłumacząc swoją decyzję oszczędnościami i reformą szkolnictwa za granicą. Ta decyzja wywołała wcześniej protesty także w Atenach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zajęcia w polskim liceum w Brukseli organizowane są dwa razy w tygodniu - w środy po południu i w soboty. Do szkoły uczęszcza około stu uczniów na zajęcia z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii i religii. Rodzice nie wyobrażają sobie, że od nowego roku szkolnego placówka przestanie istnieć. Odrzucają też proponowany przez ministerstwo korespondencyjny system kształcenia. Przewodnicząca rady rodziców Monika Flis podkreśla, że nauka przez internet nie wystarcza. Tłumaczy, że polska szkoła za granicą ma dodatkowe zadania, aniżeli placówki w kraju. "Jest dla nas też ośrodkiem kultury, miejscem spotkań emigracji. Punktem, w którym dzieci spotykają rówieśników i pomoc. Suche przekazywanie wiedzy przez internet nie będzie zdawało egzaminu" - dodała Monika Flis.

Rodzice zamierzają napisać petycję do polskich władz apelując o zmianę decyzji. Są też oburzeni, że o zamknięciu liceum dowiedzieli się tak późno. Zaledwie kilka dni temu poinformowano ich, że od września dzieci nie będą mogły uczęszczać do szkoły.

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz