Notowania

włochy
06.05.2013 14:36

Były premier Włoch Giulio Andreotti nie żyje

W 1993 roku został oficjalnie pozbawiony immunitetu i oskarżony o współpracę z mafią sycylijską oraz o korupcję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zmarł Giulio Andreotti, siedmiokrotny premier Włoch, działacz chrześcijańskiej demokracji, wielokrotny szef dyplomacji swego kraju. Miał 94 lata.

Giulio Andreotti, polityk wywodzący się z Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej - Democrazia Cristiana - był także pisarzem i publicystą. Pełnił funkcję ministra w wielu włoskich gabinetach, kierował resortem spraw wewnętrznych, skarbu, obrony oraz spraw zagranicznych. Siedmiokrotnie sprawował urząd premiera w latach 1972-1973, 1976-1979 i 1989-1992.

W 1993 roku został oficjalnie pozbawiony immunitetu i oskarżony o współpracę z mafią sycylijską oraz o korupcję. Wycofał się wówczas z życia politycznego. Został uniewinniony, po wieloletnim procesie w 1999 roku. W 2002 roku skazany na 24 lata więzienia w procesie o zlecenie zabójstwa dziennikarza, został rok później uniewinniony przez Sąd Najwyższy.

Giulio Andreotti był autorem licznych publikacji oraz rozpraw naukowych, między innymi z zakresu najnowszej historii Włoch. Otrzymał tytuł doktora honoris causa trzech polskich uniwersytetów - Mikołaja Kopernika, Warszawskiego i Jagiellońskiego. Były premier jest bohaterem filmu fabularnego _ Boski _, nakręconego w 2008 roku przez Paola Sorrentino.

Giulio Andreotti urodził się 14 stycznia 1919 roku w Rzymie. W latach 1942-1945 kierował Włoską Katolicką Federacją Uniwersytecką. W czasie drugiej wojny światowej działał w opozycji antyfaszystowskiej, był redaktorem naczelnym konspiracyjnego dziennika _ Il Popolo _. Od 1944 należał do Krajowej Rady Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej. W 1946 roku został wybrany do Konstytucyjnego Zgromadzenia Narodowego, dwa lata później do parlamentu. Od 1968 roku przewodniczył klubowi parlamentarnemu swojej partii. W 1992 roku otrzymał tytuł dożywotniego senatora.

Czytaj więcej o sytuacji we Włoszech w Money.pl
Nowy premier uzdrowi gospodarkę? Będzie to rząd służby krajowi: tak nazwał swój przyszły gabinet desygnowany na premiera Włoch 46-letni polityk partii Demokratycznej Enrico Letta.
Berlusconi ujawnił, na kogo zagłosuje Były premier Włoch, przywódca centroprawicy wysunął nieformalnie kandydaturę prezesa Europejskiego Banku Centralnego.
Za dużo premiera w telewizji. Nierówna walka Tak orzekł urząd nadzoru nad mediami i zażądał zaprzestania przedwyborczej promocji kandydata.
Tagi: włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz