Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBA-podsłuchy-raport Helsińskiej Fundacji

0
Podziel się:

CBA po latach ujawniło wreszcie statystyki podsłuchów. Centralne Biuro Antykorupcyjne przekazało Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dane dotyczące kontroli operacyjnej.

Organizacja czekała na informacje trzy lata, nie obyło się bez spraw sądowych - mówi Artur Pietryka, współpracownik fundacji. Eksperci z Fundacji skierowali sprawę do sądu administracyjnego, przeszli wszystkie instancje i wreszcie udało im się zwyciężyć przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Statystyki wykorzystywania technik operacyjnych, w tym podsłuchów telefonów i kontroli korespondencji - również sms i mms - Helsińska Fundacja Praw Człowieka wykorzystała do sporządzenia raportu.
Wynika z niego - jak tłumaczy Artur Pietryka - że sądy nie do końca sprawowały kontrolę nad stosowaniem podsłuchów. Statystyki dotyczą lat 2006-2009. Zdaniem specjalistów z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka znikoma liczba odmów zakładania podsłuchów świadczyć może o słabej kontroli.
Eksperci fundacji dodają od razu, że nie są przeciwni stosowaniu podsłuchów. Zależy im jednak na tym, żeby działania te były odpowiednio kontrolowane i nadzorowane przez uprawnione do tego organy. Podsłch - jak mówi Pietryka - to technika, która pozwala dowiedzieć się o człowieku wielu prywatnych i wręcz intymnych danych i dlatego musi to być rygorystycznie kontrolowane.
Techniki operacyjne od wielu lat stosuje policja. Rzecznik Komendy Głównej Polici Mariusz Sokołowski uważa, że obecnie kontrola nad tego typu działaniami jest dobra. Sądy wydają każdorazowo zezwolenie, do tego opinię musi wydać również prokurator. O podsłuch wnioskuje tylko komendant główny i komendanci wojewódzcy - tłumaczy Sokołowski. Jego zdaniem bać się mogą jedynie przestępcy ze zorganizowanych grup przestępczych czy osoby popełniające przestęstwa gospodarcze.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka o statystyki dotyczące wykorzystywania technik operacyjnych zwróciła się również do Agencji Bezieczeństwa Wewnętrznego. Początkowo ABW nawet nie chciała odpisać ekspertom fundacji, dlaczego nie chce przekazać takich danych. Dopiero wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z września tego roku otworzył drogę do dostępu do tych statystyk.
ABW na razie jednak nie przekazała danych Helsińskiej Fundacji tłumacząc, że czeka na pisemne uzasadnienie wyroku.
Z danych Prokuratury Generalnej za ubiegły rok wynika, że uprawnione do tego organy - policja, ABW, CBA, żandarmeria, Straż Graniczna i inspektorzy skarobowi - wnioskowali w 2011 roku o założenie blisko 5200 podsłuchów. Sądy nie zgodziły się na to wobec 286 osób.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)