Notowania

wiadomości
22.05.2012 08:49

Chicago-szczyt NATO-Polska

Potwierdzenie zakończenia misji w Afganistanie w 2014 roku i ogłoszenie gotowości operacyjnej pierwszego elementu tarczy antyrakietowej - to najważniejsze dla Polski ustalenia zakończonego właśnie szczytu NATO w Chicago. Polskiej delegacji na szczyt przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski, a w jej składzie znaleźli się m.in. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i minister obrony Tomasz Siemoniak.

Podziel się
Dodaj komentarz

W czasie szczytu NATO ustalono, że w połowie 2013 roku afgańskie wojsko i policja przejmą pełną odpowiedzialność za kraj. Potwierdzono też, że misja Sojuszu ostatecznie zakończy się w 2014 roku. Prezydent Bronisław Komorowski przekonuje, że takie ustalenia są m.in. zasługą polskiej delegacji. Prezydent zapowiedział też, że już za kilka miesięcy polska misja w Afganistanie będzie mniejsza. "Polska podjęła świadomą decyzję o zasadniczym zmniejszeniu polskiego kontyngentu na jesieni tego roku" - powiedział. Nie ma jeszcze decyzji, czy Polska weźmie udział w nowej misji szkoleniowej, która miałaby zacząć się w Afganistanie w 2015 roku.
Przywódcy NATO ogłosili też gotowość operacyjną pierwszego elementu tarczy antyrakietowej. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powtórzył przy tej okazji, że tarcza nie jest wymierzona w Rosję. "Ta wstępna gotowość, to jest gotowość na Morzu Śródziemnym. To pokazuje jeszcze raz, jakiemu celowi ma służyć tarcza, mianowicie zagrożeniu Europy przed zagrożeniami z Bliskiego Wschodu".
Prezydent Bronisław Komorowski podkreśla też, że dla Polski ważne było, iż uczestnicy szczytu podkreślili wagę artykułu piątego Traktatu NATO o solidarności członków Sojuszu. Prezydent przyznał równocześnie, że nikt tego artykułu nie kwestionował.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz