Notowania

wiadomości
28.03.2011 08:44

Chiny - cmentarze - brak miejsca

Władze Szanghaju zachęcają mieszkańców prawie dwudziestomilionowej metropolii do nowego typu pochówków. W Chinach, ze względu na brak miejsca na cmentarzach, ciała zmarłych poddawane są głównie kremacji. Rodziny zmarłych otrzymywać będą gratyfikacje finansowe, jeśli prochy swoich zmarłych zdecydują się wrzucić do morza.

Podziel się
Dodaj komentarz

W sobotę władze Szanghaju zaprezentowały ideę częściowych pochówków morskich. Jak podaje dziennik "China Daily" 99,5 procent pozostałych z kremacji prochów podczas specjalnej uroczystości trafi właśnie do morza. Niewielka ich część, w pojemniku o wielkości pudełka do zapałek, będzie umieszczona na cmentarzu.
Władze Szanghaju starają się m.in. w ten sposób rozwiązać braku miejsca do kolejnych pochówków cmentarnych. W metropolii co roku organizowane są masowe pochówki morskie, podczas których prochy zmarłych - za zgodą rodziny - wysypywane są do oceanu. W ubiegłym roku rodziny, które zdecydowały się na to rozwiązanie, otrzymywały od miasta od 2000 do 3000 RMB (od ok. 900 do 1350 złotych).
W ciągu dwóch dekad w ten sposób pochowano ponad 21 000 osób, których prochy wcześniej przechowywano na cmentarzach. Specjalny pomnik z ich nazwiskami zajmuje mniej niż jedną piątą miejsca potrzebnego do składowania tradycyjnych urn z prochami. Jak podaje chiński dziennik - co roku w Chinach powstaje co najmniej 20 milionów grobów, które zajmują powierzchnię 67 km kwadratowych.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz