Notowania

wiadomości
20.12.2011 15:09

Chiny - Polska - partnerstwo - Komorowski

Polska dołączyła do grona 7 krajów Unii Europejskiej, które mają strategiczne partnerstwo z Chinami. Dziś w stolicy Chin prezydenci Polski i Chin podpisali wspólne oświadczenie, które wzmocnić ma relacje pomiędzy obydwoma krajami.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uroczystość powitania prezydenta Bronisława Komorowskiego i towarzyszącej mu delegacji miała miejsce w Wielkiej Hali Ludowej przy Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Prezydent Komorowski uważa, że podniesienie relacji do rangi strategicznego partnerstwa jest dowodem uznania Chin dla znaczenia Polski w Europie.
"To jest termin używany przez stronę chińską na określenie podniesienia na wyższy poziom zarówno kontaktów politycznych jak i wyższy poziom współpracy we wszystkich obszarach relacji międzypaństwowych. I według mnie to jest o tyle istotne, o ile zdołamy wypełnić to konkretną treścią" - powiedział w Pekinie prezydent Polski.
W obecności Bronisława Komorowskiego i przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Hu Jintao podpisano także trzy porozumienia - o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego, memorandum o utworzeniu Instytutu Polskiego w Chinach i Instytutu Chińskiego w Polsce, a także kontrakt ramowy na najbliższe 4 lata dotyczący sprzedaży polskiej miedzi do Chin.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz