Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny Brytyjczyk stracony

0
Podziel się

W Chinach stracono Brytyjczyka skazanego za przemyt narkotyków - poinformował brytyjski premier Gordon Brown.

bEiHTpaZ

W wystąpieniu, cytowanym przez światowe agencje prasowe brytyjski premier potępił zastosowanie najwyższego wymiatru kary wobec obywatela swego kraju. "Jestem zaszokowany i rozczarowany, że nasze prośby o zastosowanie prawa łaski nie zostały wzięte pod uwagę" - powiedział Gordon Brown.

Chińscy sędziowie uznali za niewystarczające dowody mające świadczyć o chorobie psychicznej 53-letniego Akmala Shaikha. Jest to pierwsza egzekucja obywatela Unii Europejskiej w Chinach od półwiecza.

Do ostatniej chwili o ułaskawienie mężczyzny zabiegali u chińskich władz brytyjscy oraz unijni dyplomaci. Walczyła o to także rodzina Brytyjczyka. Jej zdaniem nie był on w pełni świadom tego co robił, bo ma zaburzenia maniakalno-depresyjne.

bEiHTpbb

Akmal Shaikh miał pojechać do Chin skuszony propozycją zostania gwiazdą muzyki pop. Jak utrzymuje jego rodzina, w rzeczywistości został wykorzystany jako kurier do przemytu heroiny. Mężczyzna został zatrzymany w 2007 roku na lotnisku w Urumczi, w północno-zachodnich Chinach.

Chiny są krajem, w którym wykonuje się najwięcej wyroków śmierci. Według danych Amnesty International w Państwie Środka w ubiegłym roku wykonano ponad 1700 egzekucji.

bEiHTpbC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)