Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorwacja-referendum

0
Podziel się:

Chorwaci w referendum akcesyjnym decydują dziś o przystąpieniu swego kraju do Unii Europejskiej. Według sondaży "tak" dla Unii chce powiedzieć nieco ponad 50 % Chorwatów. Przeciwników członkostwa jest około 30 %.

Jeśli większość Chorwatów zaznaczy na kartach do głosowania "tak", Chorwacja wejdzie do Unii Europejskiej jako 28. kraj 1 lipca 2013 roku. Negocjacje akcesyjne Zagrzebia trwały 6 lat.
O tym, że Chorwaci wybiorą Unię jest przekonany znawca Bałkanów Tomasz Żornaczuk, ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jego zdaniem "tak" zaznaczy ponad 60 % głosujących. Jak wyjaśnia, duże znacznie ma to, że główne partie polityczne są za integracją z Unią Europejską. Dlatego, zdaniem eksperta, mimo, że w sondażach jedynie nieco ponad połowa Chorwatów deklarowała swoje poparcie dla obecności kraju w UE, to w dniu referendum do zwolenników Unii dołączy kilkanaście procent niezdecydowanych. Tomasz Żornaczuk dodaje, że chociaż przeciwników Unii jest prawie 30 procent, to środowiska eurosceptyków są bardzo rozproszone i skupione wokół dość marginalnych partii politycznych, które nie mają dużego oddziaływania na społeczeństwo.
Innego zdania jest Tomasz Kowalczewski wieloletni korespondent Polskiego Radia na Bałkanach. Jak ocenia, eurosceptycy nie są bez szans, tym bardziej że mają do tego sceptycyzmu podstawy. Tomasz Kowalczewski podkreśla, że niemała część społeczeństwa nie jest przekonana do wstąpienia do organizacji, która przeżywa poważne problemy gospodarcze, tym bardziej, że sama Chorwacja również ma takie problemy. Zdaniem eksperta, nie bez znaczenia jest też wciąż żywy chorwacki nacjonalizm, którego jaskrawym przykładem były reakcje chorwackiego społeczeństwa po skazaniu w zeszłym roku przez Trybunał w Hadze gen. Ante Gotoviny. Tomasz Kowalczewski przypomina, że wówczas proeuropejskie nastroje znacznie spadły.
W referendum nie ma progu frekwencyjnego. Znaczy to, że głosowanie będzie ważne niezależnie od tego ilu Chorwatów weźmie w nim udział. Jeśli Chorwaci opowiedzą się za Unią, to Chorwacja będzie drugim, po Słowenii, krajem UE wśród byłych republik wchodzących niegdyś w skład Jugosławii.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)