Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorzy na zaćmę nie muszą tracić wzroku

0
Podziel się:

Operacja jest jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy - choroby, która prowadzi do ślepoty. Dzięki postępowi i znaczącemu rozwojowi technologii zmętniałą soczewkę oczną, która uniemożliwia ostre widzenie, usuwa się przez 2-milimetrowe nacięcie. Na jej miejsce wszczepia się nową, sztuczną.

Krajowy konsultant do spraw okulistyki profesor Jerzy Szaflik wyjaśnił, że operacje zaćmy są przeprowadzone w miejscowym znieczuleniu, a zabieg zabieg trwa około 15 minut i jest bezbolesny. Pacjent po kilku dniach może wrócić do pracy.
Profesor Szaflik powiedział, że w Szpitalu Okulistycznym w Warszawie 17 osobom wszczepiono nowoczesne soczewki pseudoakomodacyjne. Dzięki nim pacjeci odzyskali zdolność widzenia do dali i do bliży i 80 procent z nich nie musi używać okularów.
Rocznie w Polsce wykonuje się około 100 tysięcy operacji zaćmy, jednak zapotrzebowanie jest dwa razy większe. Za zabiegi płaci Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak trzeba czekać w kolejkach od 6 miesięcy do roku. Operacje wykonywane w prywatnych klinikach kosztują w zależności od rodzaju wszczepionej soczewki od 3 do 5 tysięcy złotych za jedno oko.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)