Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ciśnienie krwi zależy od... wykształcenia

0
Podziel się

Naukowcy odkryli zaskakujący związek między poziomem edukacji, a zdrowiem układu krążenia.

Ciśnienie krwi zależy od... wykształcenia
(DNY59/CC/iStockphoto)
bEhJACNx

Im wyższe wykształcenie, tym niższe ciśnienie krwi. Amerykańscy naukowcy odkryli zaskakujący związek między poziomem edukacji, a zdrowiem układu krążenia.

Przez 30 lat badacze gromadzili dane prawie czterech tysięcy osób. Podzielono je na trzy grupy: ludzi o wykształceniu niskim, średnim i wyższym. Potem porównano wyniki ich skurczowego ciśnienia krwi. Okazało się, że ludzie z najdłuższym stażem w edukacji mieli o dwa-trzy milimetry słupka rtęci ciśnienie niższe od tych z najsłabszym wykształceniem.

Naukowcy zastanawiają się dlaczego, bo nauka to przecież stres związany chociażby z egzaminami; poza tym z badań wykluczono takie czynniki jak dieta czy palenie papierosów. Być może chodzi o rodzaj wykonywanej pracy: ludzie z niższym wykształceniem mają mniejszą kontrolę nad swoimi obowiązkami i są naciskani przez szefów - co jest stresujące.

bEhJACNz

Niezależni naukowcy podkreślają, że osoby z niższym wykształceniem i niższymi dochodami mają w ogóle słabsze zdrowie, co oznacza, że dzieciom należy zapewnić jak najlepszy życiowy start.

bEhJACOa
badania naukowe
wiadomości
KOMENTARZE
(0)