Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cyfryzacja najważnieszych dóbr kultury polskiej

0
Podziel się:

Cztery instytucje będą odpowiadały za cyfryzację najważnieszych dóbr kultury polskiej: Archiwa Państwowe, Biblioteka Narodowa, Narodowy Intytut Audiowizualny oraz Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków - poinformował minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski.

Minister podkreślił jednocześnie, że digitalizacja najważniejszych dóbr kultury polskiej ma służyć między innymi edukacji i lepszej do nich dostępności. Tylko w tym roku, na cyfryzację dóbr kultury polskiej przeznaczono - zarówno ze środków europejskich jak i polskich - ponad 50 milionów złotych. Jednak, aby digitalizacja postępowała sprawniej, potrzebne jest ponad 100 milionów rocznie - podkreśla minister Zdrojewski dodając, że pod tym względem rekordowy będzie rok przyszły.

Szefem Zespołu Kompetencji zajmującego się digitalizacją w Bibliotece Narodowej został jej dyrektor - Tomasz Makowski, który zapewnia, że do 2013 roku, w tej instytucji będzie dostępnych 250 tysięcy zeskanowanych obiektów. Ich cyfryzacja pozwoli na korzystanie z nich za pośrednictwem Internetu przez całą dobę. W tej chwili, po dwóch latach od rozpoczęcia procesu digitalizacji, w bibliotece cBN Polona jest ich 20 tysięcy. Także 20 tysięcy - ze względu na ograniczenia związane z prawami autorskimi - dostępnych jest wyłącznie w czytelni BN.

Jak podkreśla Tomasz Makowski - digitalizacja jest szansą na scalenie dziedzictwa związanego z wielonarodową i wielokulturową Rzeczpospolitą, która ze względu na utratę państwowości, swoje skarbce znajduje dzisiaj w obcych zbiorach. Tomasz Makowski przypomina także, że w działającej od dwóch lat internetowej bibliotece cBN Polona, można znaleźć zarówno druki rękopiśmienne jak i prasę dwudziestowieczną, w dwudziestu kolekcjach tematycznych.

W tym roku Cyfrowa Biblioteka Narodowa odnotowała około 5 milionów odsłon. Jak poinformował dyrektor Makowski, na przełomie sierpnia i września, kiedy to biblioteka udostępniła kolekcję "Wrzesień 1939", jednocześnie kolekcję przeglądało ponad 20 tysięcy internautów.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)