Notowania

cypr
24.03.2013 17:07

Cypr zbankrutuje? Nie ma już optymalnych rozwiązań

Trwają rozmowy w sprawie ratowania tego kraju przed bankructwem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wszystko w rękach Cypru, uważają politycy. Trwają rozmowy w sprawie ratowania tego kraju przed bankructwem. Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny stawiają warunki. Wieczorem w Brukseli o ratowaniu Cypru będą także rozmawiać ministrowie finansów strefy euro.

Adam Hofman z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że sytuacja Nikozji pokazuje, że nieodpowiedzialni politycy to krótka droga do katastrofy. - _ A czy uda się uratować Cypr, to jest tylko decyzja Unii Europejskiej o dodatkowych pieniądzach _ - mówił.

Doradca prezydenta profesor Tomasz Nałęcz jest zdania, że wszyscy powinni trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie cypryjskich problemów. - _ To nie jest tak, że to niewielki kraj, niewielka gospodarka, bo nawet przez niewielką dziurkę z dużego naczynia może wyciec dużo wody _ - powiedział profesor.

Zdaniem Jacka Protasiewicza z Platformy Obywatelskiej, najwięcej zależy teraz od władz w Nikozji. Jak mówił, Unia Europejska oczekuje od Cypru wkładu własnego w wysokości blisko 6 miliardów euro. - _ Czy władze tego kraju pożyczą te pieniądze od Rosji, czy też opodatkowane zostaną wysokie lokaty głównie pochodzenia rosyjskiego, te pieniądze muszą być zgromadzone _ - podkreślił eurodeputowany.

Jacek Kurski z Solidarnej Polski zwraca z kolei uwagę, że w przypadku Cypru w piersi powinna uderzyć się Unia Europejska. Jego zdaniem, nie powinno się takich krajów wciągać do strefy euro.
Już wcześniej parlament Cypru przyjął kilka ustaw oszczędnościowych, teraz rozważany jest między innymi jednorazowy podatek od dużych depozytów bankowych - tych powyżej stu tysięcy euro.

Unijny komisarz do spraw gospodarczych, Olli Rehn mówi, że Cypr ma przed sobą niełatwy wybór. - _ Porozumienie musi być przyjęte dziś i natychmiast wdrożone. Niestety nie ma już optymalnych rozwiązań, są tylko te najtrudniejsze _ - podkreślił.

Czytaj więcej w Money.pl
Europejski Bank Centralny grozi bankierom Europejski Bank Centralny grozi, że jeśli porozumienia nie będzie, odetnie po tym terminie udostępnianie funduszy cypryjskim bankom.
Władze Cypru zablokowały konta Rosjan Rosja jest zaniepokojona blokadą swoich pieniędzy w cypryjskich bankach.
Ważne decyzje na Cyprze. Które banki upadną? Rząd che podzielić banki na _ dobre _ i _ złe _. Decyzja o kontroli napływającego kapitału, to koniec podatkowego raju.
Tagi: cypr, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz