Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cyryl I-Grabarka-koniec wizyty

0
Podziel się:

Nie można zbudować sprawiedliwego społeczeństwa bez Boga - mówił patriarcha Cyryl I do zebranych na świętej Górze Grabarce. Patriarcha Moskwy i Całej Rusi zakończył wizytę w Polsce. Głównym punktem pielgrzymki było wspólne podpisanie przez zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Józefa Michalika Wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji. Wzywa ono do wzajemnego pojednania. Sygnatariusze przesłania zaapelowali do wiernych, "aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem".

Dziś, ostatniego dnia pobytu w Polsce, Cyryl I uczestniczył w uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego w Grabarce. W homilii nawiązał do podpisanego wspólnie z abp Józefem Michalikiem przesłania do narodów Polskiego i Rosyjskiego. Modlimy się w intencji pogodzenia narodów Polski i Rosji - mówił patriarcha Cyryl I. Jak podkreślił, wierzy głęboko, że mocą łaski Bożej, popartej wiarą zmienią się relacje między Polakami i Rosjanami. Hierarcha zaznaczył, że nie znaczy to, iż nieważne są polityczne, ekonomiczne, czy kulturalne czynniki, które mogą temu sprzyjać. Ale, jak dodał, główną nadzieję pokładać należy w Bogu. Cyryl I podkreślił też, że rozwój społeczeństwa bez wiary i Bożej siły jest skazany na porażkę. Patriarcha zaznaczył, że doświadczenia historyczne Polaków i Rosjan są tego przykładem. "Zarówno wy w Polsce, jak i my w Rosji, w byłym Związku Radzieckim wiemy, co to znaczy budowanie państwa i społeczeństwa bez Boga. I to właśnie nasze doświadczenie powinno pokazać całemu światu że nie jest możliwe
zbudowanie sprawiedliwego społeczeństwa, jeżeli z tego świata i społeczeństwa Boga będzie się przeganiać" - mówił zwierzchnik rosyjskiej cerkwi.
Święta Góra Grabarka jest najważniejszym miejscem kultu religijnego prawosławnych wiernych w Polsce. Związane jest z historią uratowania od epidemii okolicznych mieszkańców, ktorzy schronili się w tym miejscu. Od tej pory na górze wierni stawiają krzyże wotywne - jest już ich około 10 tysięcy. Po wojnie utworzono tam żeński klasztor pod wezwaniem świętych Marty i Marii.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)