Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czechy - Lustig - zgon

0
Podziel się

W Pradze zmarł w wieku 85 lat Arnošt Lustig jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy i publicystów. Mówiono o nim, że "cierpienie zwalczał ironią i humorem".

bEgmPudh

Urodzony w rodzinie praskich Żydów Arnošt Lustig w wieku 16 lat został więźniem najpierw obozu koncentracyjnego w Terezinie a później w Oświęcimiu i Buchenwaldzie. Pod koniec wojny uciekł z marszu śmierci do Dachau i ukrył się w Pradze.
Po wojnie już jako młody dziennikarz radiowy i telewizyjny pisał o holokauście. Po inwazji wojsk Układu Warszawskiego wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie wykładał na Uniwersytecie Waszyngtońskim.. Po Aksamitnej Rewolucji 1989 roku powrócił do Pragi.
W swojej twórczości przedstawiał tragedię holokaustu bez osłonek. Relacjonując ówczesne
prawdziwe wydarzenia zawsze starał się znaleźć w nich choć jeden optymistyczny moment. Niektórzy zarzucali mu nadmiar ironii wobec holokaustu. Arnošt Lustig zawsze kierował się swoją dewizą: "Życie nie jest tym co chcemy, ale tym co mamy".
Czeska kultura straciła nietuzinkowego twórcę, który za życia był laureatem wielu nagród. Między innymi nagrody Pulitzera i Franza Kafki.

Informacyjna Agencja Radiow

bEgmPudK
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)