Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: próby ustalenia wspólnego stanowiska na nadzwyczajny szczyt UE

0
Podziel się:

Stanowisko delegacji Czech na nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej, poświęcony konfliktowi zbrojnemu na Kaukazie, było przedmiotem dzisiejszych obrad gabinetu premiera Mirka Topolanka. Mimo zaproszenia nie przybył na nie szef państwa, Vaclav Klaus.

Prezydent, który wcześniej obarczył Gruzję odpowiedzialnością za rozpętanie "awantury wojennej" na Kaukazie, oświadczył, że wobec zasadniczej różnicy poglądów nie sądzi, by swą obecnością mógł w istotny sposób zmienić stanowisku rządu.

Minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg powiedział po posiedzeniu rządu, że w Brukseli Czechy będą występować na rzecz przywrócenia integralności terytorialnej Gruzji. Plan powinien - w ocenie rzadu w Pradze - obejmować cały obszar tego kraju, wraz z Południową Osetią i Abchazją.

Według premiera Mirka Topolanka, Rada Europejska będzie miała problem nie z tym, że trzeba pomóc Gruzji, ale jak bardzo się w tę pomoc zaangażować. Zdaniem szefa czeskiego rządu, debata na ten temat mogłaby rozpocząć się od zaproponowanej tydzień temu przez jego gabinet międzynarodowej konferencji w sprawie wsparcia dla Gruzji.

Topolanek nie ma wątpliwości, że Rosja będzie w Brukseli krytykowana, pytanie jednak - jak zdecydowanie. Wicepremier do spraw europejskich Alexandr Vondra uważa, że Moskwie należy jasno powiedzieć, iż po wojnie z Gruzją nie ma już mowy o prowadzeniu z nią "zwyczajnych interesów".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)