Notowania

czechy
02.09.2009 19:41

Czechy: TK zablokował wcześniejsze wybory parlamentarne

Decyzja czeskiego Trybunału Konstytucyjnego, który zablokował możliwość wcześniejszych wyborów parlamentarnych, spowodowała chaos i niepewność na tamtejszej scenie politycznej. Wybory były planowane na  9 i 10 pażdziernika. Czescy politycy przygotowują błyskawiczną  zmianę konstytucji.          

Podziel się
Dodaj komentarz

Powodem nieoczekiwanego zamieszania jest wniosek deputowanego Milosza Melczaka, który zaskarżył decyzję parlamentu o samorozwiązaniu twierdząc, że uniemożliwiła mu dalsze wykonywanie obowiązków. Trybunał Konstytucyjny w Brnie przyjął wniosek deputowanego a do czasu wydania orzeczenia zablokował organizację wyborów ustaloną w dekrecie prezydenta Vaclava Klausa. Problem polega na tym, że Trybunał wyda werdykt 10 pażdziernika to jest dopiero w terminie planowanych wyborów.

Na praskim zamku spotkali się dzisiaj przewodniczący wszystkich ugrupowań parlamentarnych. Stwierdzono, że zmiana terminu wyborów jest wykluczona ze względu na rozpoczynającą się kampanię i zamieszanie związane z przyszłorocznym budżetem.

Do samorozwiązania czeskiego parlamentu doszło 24 czerwca po tym jak czeska lewica wyraziła wotum nieufności centrowo-prawicowemu gabinetowi Mirka Topolanka. W okresie przejściowym władzę sprawuje rząd premiera Jana Fischera.

Tagi: czechy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz