Notowania

czechy
23.10.2009 15:27

Czechy zgadzają się na nową tarczę antyrakietową w Europie

Czechy zgadzają się na udział w nowym systemie amerykańskiej obrony antyrakietowej w Europie. Takie zapewnienie ze strony premiera Jana Fischera otrzymał wiceprezydent USA Joe Biden, który przebywał z jednodniową wizytą w Pradze.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nową koncepcję obrony przeciwrakietowej przedstawi zespół amerykanskich ekspertów, który przyjedzie do Pragi w przyszłym miesiącu. "Przyjęliśmy decyzję prezydenta Baracka Obamy o rezygnacji z tarczy antyrakietowej ze zrozumieniem. Czesi zamierzają pełnić znaczącą rolę w nowej architekturze Europy" - oświadczył po rozmowie z wiceprezydentem Bidenem premier Jan Fischer.

Czesi są również zainteresowani lokalizacją dowództwa nowego systemu zwalczania pociskow balistycznych na terenie ich kraju. Taką sugestię wyraziła przed przyjazdem wiceprezydenta amerykańska podsekretarz stanu do spraw kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Ellen Tauscher.

Wiceprezydent Biden rozmawiał również z władzami Czech na temat współpracy naukowo-technicznej. Niewykluczone, że amerykański koncern Westinghouse zainwestuje w rozbudowę czeskiej elektrowni jądrowej w Temelinie. Czesi chcą z kolei odkupić część akcji w ropociągu TAL, który dostarcza ropę z Morza Sródziemnego do czeskiego Unipetrolu. Właścicielem większości akcji jest amerykański EXXON.

Tagi: czechy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz