Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
24.11.2012 10:55

"Dagens Nyheter": polityka wewnętrzna ważniejsza niż odpowiedzialność za Europę

Podziel się
Dodaj komentarz

Szwecja- "Dagens Nyheter" - po Brukseli

Polityka wewnętrzna ważniejsza niż odpowiedzialność za Europę. Pod takim tytułem największy szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" zamieszcza komentarz po unijnym szczycie budżetowym w Brukseli.
Wielka Brytania, Francja, Polska, Niemcy i Szwecja zajmują pozycje tak odległe od siebie, że nie spróbowały znaleźć kompromisu w sprawie przyszłego budżetu UE - twierdzi dziennik.
Dodaje, że udowodniło to jasno, iż dla szefów rządów tych państw ważniejsze są sprawy ich polityki wewnętrznej niż ich odpowiedzialność, jako przywódców UE.
W takiej sytuacji dzięki wybraniu formuły odroczenia dalszego ciągu spotkania do początku przyszłego roku, uniknięto groźby weta i związanej z tym ostrej konfrontacji. Herman Van Rompuy zyskał możliwość przygotowania kolejnego posunięcia w kierunku przyszłego kompromisu.
Gazeta zwraca uwagę też na różnice zarysowujące się w grupie państw-płatników do budżetu netto, do której należą m.in. Szwecja, Dania i Finlandia, Niemcy, Holandia i Wielka Brytania. Premierzy większości tych państw porozumieli się o oszczędnościach rzędu 30 miliardów euro. Lecz David Cameron cały czas mówił o 50- 100 miliardach. To- zdaniem komentatora dziennika- powstrzymało Van Rompuy'a przed przedstawieniem kolejnej propozycji negocjacyjnej. Istniało, bowiem durze ryzyko, że Cameron odrzuci ją niezależnie od wysokości proponowanych oszczędności. Wyłącznie, dlatego, by zademonstrować krajowym eurosceptykom swe bezkompromisowość.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz