Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dalajlama-walka o Tybet

0
Podziel się:

W przemówieniu z okazji 52. rocznicy powstania w Tybecie XIV Dalajlama zapowiedział, że wkrótce zrezygnuje z władzy świeckiej. Jednocześnie w swym dorocznym politycznym orędziu, wygłoszonym w Dharamsali w Indiach, zdecydowanie napiętnował brak demokracji w Tybecie i ograniczanie swobód obywatelskich. Zażądał też od władz chińskich przestrzegania międzynarodowych zobowiązań Pekinu dotyczących praw człowieka.

Największą część swego wystąpienia XIV Dalajlama poświęcił Chinom i Tybetowi. Podkreślił, że cenzura, represje, ogromna liczba wojska - to wszystko nie sprzyja rozwojowi Tybetu i nie zapewnia Tybetańczykom wolności w ojczyźnie. Zwrócił także uwagę, że brak troski o środowisko naturalne w Tybecie oraz nadmierna eksploatacja jego zasobów może zniszczyć równowagę ekologiczną i mieć katastrofalne skutki dla reszty kontynentu azjatyckiego, którego duże obszary zależne są od tybetańskich zasobów wodnych. Poruszając wszystkie te sprawy Dalajlama podkreślił, że walka o sprawiedliwy Tybet jest częścią jego misji, jako duchowego przywódcy Tybetańczyków. Było to wyraźne nawiązanie do jego wcześniejszych wystąpień, w których zapowiadał, że rezygnacja z władzy świeckiej nie oznacza porzucenia sprawy tybetańskiej.
Projekt regulacji prawnych określających przekazanie pełni władzy świeckiej w ręce wybieralnych przywódców Dalajlama zamierza przedstawić w przyszłym tygodniu.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)