Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dalajlama spotkał się z Obamą. Pekin bardzo zły

0
Podziel się:

Po spotkaniu prezydenta Baracka Obamy z Dalajlamą chiński MSZ wydał specjalne oświadczenie.

Dalajlama spotkał się z Obamą. Pekin bardzo zły
(buddhismus.at/public domain)

Chiny oskarżyły Stany Zjednoczone o _ rażące wtrącanie się _ w ich sprawy wewnętrzne. Po spotkaniu prezydenta Baracka Obamy z Dalajlamą chiński MSZ wydał specjalne oświadczenie, w którym mowa o poważnej szkodzie, jaką poniosły relacje między obu krajami.

Spotkanie Obamy z duchowym przywódcą Tybetu trwało 45 minut. Rozmowa odbyła się w Pokoju Map a nie w Gabinecie Owalnym, gdzie amerykańscy prezydenci zwykle podejmują światowych przywódców. Spotkanie było zamknięte dla mediów - prasie przekazano tylko jedno zdjęcie.

W wydanym po spotkaniu komunikacie Biały Dom podkreślił konieczność zachowania religijnej, kulturowej i lingwistycznej tożsamości Tybetu oraz poszanowania praw człowieka. W komunikacie zaznaczono, że USA nie domagają się niepodległości Tybetu. Również Dalajlama oświadczył, że do takiego celu nie dąży.

Komentatorzy podkreślają, że każda wizyta duchowego przywódcy Tybetu w Waszyngtonie stawia przed urzędującym amerykańskim prezydentem dylemat - kogo obrazić - Dalajlamę czy Chiny.

Za prezydenta George'a W. Busha tybetańskiego przywódcę odznaczono najwyższym odznaczeniem amerykańskiego parlamentu - Złotym Medalem Kongresu. Jak podkreślają komentatorzy, administracja Obamy była o wiele bardziej ostrożna. Mimo to chiński MSZ ostro potępił prezydenta USA. W oświadczeniu resortu napisano, że zostały zranione uczucia narodu chińskiego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chinczycy;namawiaja;obame;by;nie;spotykal;sie;z;dalajlama,194,0,873922.html) Chińczycy namawiają Obamę. By nie spotykał się z Dalajlamą Chińskie władze z rosnącym niezadowoleniem obserwują wizytę dalajlamy w Waszyngtonie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t92509.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;moga;obchodzic;urodzin;dalajlamy,92,0,866652.html) Nie mogą obchodzić urodzin Dalajlamy W Nepalu zabroniono zgromadzeń w obawie przed zaostrzeniem się antychińskich manifestacji.
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)