Notowania

wiadomości
01.05.2011 09:25

Danuta Hubner - otwarcie rynków pracy

Otwarcie niemieckiego rynku pracy stworzy dużą presję dla polskich przedsiębiorców - uważa posłanka do parlamentu europejskiego profesor Danuta Hubner.

Podziel się
Dodaj komentarz

Od dziś Polacy bez problemu będą mogli podejmować pracę w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Aby się tam zatrudnić, niepotrzebne będą żadne pozwolenia. Wystarczy znaleźć odpowiednie stanowisko i podpisać umowę.
Danuta Hubner powiedziała IAR, że w Niemczech jest ogromne zapotrzebowanie na fachowców, zwłaszcza branży budowlanej i informatyków. Tymczasem także w Polsce zapotrzebowanie na takich pracowników będzie coraz większe - zaznaczyła profesor Hubner. Wyjaśniła, że dzisiaj stopa bezrobocia w Polsce wydaje nam się dosyć wysoka, ale bardzo dużą część bezrobotnych stanowią ludzie, którzy już nie wrócą na rynek pracy. W Polsce są bardzo małe rezerwy siły roboczej i jeśli myślimy o wzroście gospodarki, a potrzebna jest nam dynamika bardziej ambitna niż 4 procent PKB rocznie, to będą potrzebni pracownicy w nowych sektorach, ludzie wykształceni.
Według Danuty Hubner polscy pracodawcy chcąc zatrzymać dobrych fachowców będą musieli podnieść płace, gdyż Niemcy są tuż za granicą zachodnią, a tam płace są wyższe niż u nas.
Profesor Hubner zwróciła też uwagę, iż Polacy często idealizują rynek pracy w Niemczech. Na bardzo dobrych wysoko płatnych stanowiskach wymagana jest dobra znajomość języka, a z tym u nas najlepiej nie jest. Uczymy się głównie angielskiego. W Niemczech nie ma też wielkiego zapotrzebowania na ludzi o niskich kwalifikacjach. Poszukiwani są specjaliści na przykład z branży rzemieślniczej, elektrycy, ślusarze, mechanicy, elektromonterzy.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz