Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata budźetowa w Sejmie na finiszu

0
Podziel się:

W Sejmie trwa trzecie czytanie projektu ustawy budżetowej. Posłowie rozpoczęli pracę o godzinie 15:00. Mają do przegłosowania około 200 poprawek. Wszystkie wniesione wspólnie przez PiS, Samoobronę i LPR uzyskały pozytywną opinię Komisji Finansów Publicznych.

Dotychczas parlamentarzyści odrzucili wnioski Platformy Obywatelskiej, dotyczące cięć w administracji. Wygospodarowane w ten sposób pieniądze PO chciała przeznaczyć na tak zwany "pakiet startowy". Miał on pomóc młodym ludziom w otwieraniu działalności gospodarczej.
Posłowie koalicji nie zgodzili się ponadto z wnioskiem opozycji, by przeznaczyć dodatkowe 50 milionów złotych na rozbudowę warszawskiego metra. Taki sam los spotkał poprawkę grupy posłów LPR i Ruchu Ludowo-Narodowego w sprawie zmiejszenia o prawie 63 miliony złotych wydatków na polską misję w Afganistanie. Posłowie zdecydowali natomiast o przesunięciu w ramach wydatków na obronę narodową ponad 103 milionów złotych z wydatków bieżących na uczelnie wojskowe.
Sejm odrzucił także wniosek PSL o zwiększenie o 350 milionów złotych wydatków na dopłaty do paliwa rolniczego.
Posłowie niemal jednogłośnie zgodzili się przeznaczyć sto milionów złotych na jednorazowe świadczenie dla emerytów. Projekt tak zwanego "senioralnego" złożyły Liga Polskich Rodzin i Samoobrona. Poprawkę poparła Komisja Finansów Publicznych wbrew rekomendacji rządu. Zgodnie z projektem LPR, najbiedniejsi emeryci mieliby dostać w przyszłym roku po tysiąc złotych jednorazowego dodatku.
Sejm zaakceptował także zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji podwyżki dla nauczycieli. W przyjętej przez posłów poprawce do budżetu podniesiono tak zwaną stawkę bazową do 1835 złotych. To właśnie od tej kwoty będą liczone pensje dla nauczycieli, w zależności od kwalifikacji i stażu pracy. Jednak - według wyliczeń Związku Nauczycielstwa Polskiego - podwyżki będą nieznaczne. Przy zakładanej inflacji 1,9 procent, nauczyciele-stażyści dostaną podwyżki w wysokości niewiele wyższej niż trzy złote. Rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania "Solidarności" jest tym zbulwersowana i nie wyklucza akcji protestacyjnej.
Sejm niemal jednogłośnie przeznaczył dodatkowe 23 miliony złotych na realizację programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)