Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata nt. nowelizacji ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka

0
Podziel się:

Konieczne jest wzmocnienie uprawnień Rzecznika Praw Dziecka i rozszerzenie wymagań wobec osoby pełniącej tę funkcję. Zgodną opinie w tej kwestii mają wszystkie kluby parlamentarne, które uczestniczyły w debacie na temat nowelizacji ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka.

Posłanka PO Magdalena Kochan, która przedstawiała projekt ustawy podkreślała, że także wszystkie organizacje społeczne zajmujące się dziećmi są zdania, że konieczne jest wzmocnienie kompetencji rzecznika.

Według nowelizacji Rzecznik Praw Dziecka bedzie miał kompetencje podobne do Rzecznika Praw Obywatelskich. Bedzie mógł bez uprzedzenia dokonywać kontroli przestrzegania praw dzieci, a także żądać od organów i instytucji wyjaśnień oraz wszelkich potrzebnych dokumentów. Będzie także mógł kierować sprawy do sądów. W toczących się postępowaniach będzie miał prawo uczestniczyć na zasadach przysługujacych prokuratorowi.

Rzecznik, który dotąd nie miał takich uprawnień, po nowelizacji ustawy mógłby żądać wszczęcia postępowania prokuratorskiego, administracyjnego czy dyscyplinarnego w przypadku naruszenia praw dziecka.

Rzecznik nie mógłby natomiast należeć do żadnej partii politycznej. Na swoją funkcję byłby rekomendowany przez organizacje społeczne broniące praw dzieci.

Posłanka Izabela Leszczyna w imieniu klubu parlamentarnego PO podkreślała, że nowe przepisy dadzą rzecznikowi lepsze narzędzia prawne. Zaznaczyła jednak, że to nie przepisy są gwarancją skuteczności rzecznika, lecz jego walory osobiste, które także zostały w ustawie wymienione.

Posłanka PiS Teresa Wargocka powiedziała, że na poparcie zasługuje szczególnie zasada apolityczności Rzecznika Praw Dziecka i wzmocnienie jego uprawnień. W opini przedstawicielki PIS bez uwzględnienia nowych przepisów w budżecie państwa trudno byłoby jednak Rzecznikowi z tych uprawnień korzystać.

Reprezentująca Klub Lewicy Izabela Jaruga- Nowacka uważa, że nowe uprawnienia Rzecznika Praw Dziecka są sformułowane bardzo nieprecyzyjnie. w jej ocenie zapis uprawniacjący rzecznika do zbadania kazdej sprawy na miejscu bez uprzedzenia, jest zbyt daleko idący i nalezy go doprecyzowac.

Posłanka Ewa Kierzkowska z PSL podkreślała, że nowe przepisy mogą sprawić, iż Rzecznik Praw Dziecka przestanie być instytucją fasadową, a zyska realne uprawnienia. Jest także nadzieja, że częściej bedą do Rzecznika docierać informacje o łamaniu praw dzieci, bo bedzie on miał prawo zagwarantować anonimowość osobom informującym go o konkretnych przypadkach naruszania praw dzieci.

Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych zadeklarowali poparcie dla zmiany przepisów zakładających rozszerzenie uprawnień Rzecznika Praw Dziecka, Jedynie dla Lewicy warunkiem poparcia dla nowelizacji jest uwzględnienie poprawek doprecyzowujących przepisy.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)