Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Diabetologia-problemy

0
Podziel się:

Diabetolodzy uważają, że chorzy na cukrzycę są jedną z najbardziej poszkodowanych grup pacjentów z powodu zmian na listach refundacyjnych. Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego profesor Leszek Czupryniak przypomniał, że w nowym wykazie leków, który wprowadzono od 1 stycznia nie znalazły się paski do glukometrów stosowane przez 70 procent pacjentów . Profesor Czupryniak dodał, że chociaż w marcu ministerstwo zdrowia z powrotem wpisało na listę większość pasków, jednak chorzy zdążyli kupić już inne aparaty do pomiaru glukozy. Zdaniem Czupryniaka pacjenci niepotrzebnie wydawali pieniądze na nowe glukometry.

Małgorzata Godziejewska - Zawada dodaje, że chociaż analogi insulin krótko działających są na liście refundacyjnej, chorzy muszą płacić 10 razy więcej, niż w grudniu - około 40 złotych. Dla niektórych jest to cena zaporowa, która powoduje, że chorzy rezygnują z leczenia analogami.
Polska jest jednym krajem w Unii Europejskiej, który nie refunduje analogów insulin długo działających. Obecnie chorzy muszą za nie płacić od 270 do ponad 300 złotych. Diabetolodzy i pacjenci czekają na wpisanie tych insulin na listę refundacyjną.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)