Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dorn wycofuje się z wyborów prezydenckich

0
Podziel się:

Polska Plus chce wspólnego kandydata centroprawicy. Polską sceną polityczną czekają istotne zmiany - twierdzą politolodzy.

Dorn wycofuje się z wyborów prezydenckich
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Decyzję o wycofaniu kandydaturyLudwika Dornana prezydenta podjęło jego zaplecze polityczne, czyli zarząd partii Polska Plus. Pomysł SLD, aby wystawić wspólnego - ponadpartyjnego kandydata w wyborach prezydenckich jest nierealny i niekonstytucyjny - komentuje z kolei Antoni Mężydło poseł PO. Polską sceną polityczną czekają istotne zmiany - twierdzą politolodzy.

aktualizacja 13.00* *

Przewodniczący partiiJerzy Polaczekpowiedział, że jest to decyzja na rzecz wystawienia w wyborach prezydenckichwspólnego kandydata polskiej centroprawicy.

POSŁUCHA JERZEGO POLACZKA:

Jednak na pytanie, czy Polska Plus poprze teraz kandydata PiS, Jerzy Polaczek nie chciał wprost odpowiedzieć. Prawdopodobnie chce on wspólnie z partiąJarosława Kaczyńskiegouzgodnić wspólnego kandydata. O nazwiskach na razie też nie ma mowy.

Polaczek podziękował Dornowi za gotowość startu w wyborach i dotychczasową pracę.

POSŁUCHAJ JERZEGO POLACZKA:

W sobotę podczas Rady Politycznej PiS zdecyduje, kto będzie kandydatem partii w wyborach prezydenckich. Wśród pytanych polityków najczęściej pojawia się nazwisko Jarosława Kaczyńskiego.

Pomysł SLD, by wystawić ponadpartyjnego kandydata, nie zyskuje akceptacji

Poseł Antoni Mężydło uważa, że pomysł SLD, aby wystawić wspólnego - ponadpartyjnego kandydata w wyborach prezydenckich jest nierealny i niekonstytucyjny.

Polityk Platformy Obywatelskiej na antenie Polskiego Radia PiK stwierdził natomiast, że dwa największe ugrupowania PO i PiS mogłyby wystawić jednego kandydata, bo oba ugrupowania mają wspólne solidarnościowe korzenie.

POSŁUCHAJ POSŁA MĘŻDYŁO:

Poseł Mężydło uważa, że marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który pełni obowiązki głowy państwa jest w wyjątkowo trudnej sytuacji. Do 30 kwietnia musi podjąć decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. Wcześniej prezydent Kaczyński zapowiadał zawetowanie przepisów.

Zdaniem Antoniego Mężydły nikt nie powinien mieć pretensji do marszałka Komorowskiego, jeśliby nie podpisałby tej ustawy, bo Polska po 10 kwietnia znalazła się w nowej sytuacji.

Komorowski jako pełniący obowiązki prezydenta będzie musiał podjąć także decyzję w sprawie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Polską scenę polityczną czekają istotne zmiany

_ - W ciągu roku lub dwóch lat, znacząco zmieni się polska scena polityczna _ - ocenia profesor Salim Chazbijewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jego zdaniem, po tragedii pod Smoleńskiem, ta zmiana jest nieunikniona zarówno po lewej, jak i prawej stronie polskiej sceny politycznej. Potrzebuje jej zwłaszcza lewica - argumentuje profesor Chazbijewicz.

POSŁUCHAJ POLITOLOGA:

Powstanie nowych, silnych ugrupowań jest potrzebne naszej demokracji - przekonuje profesor Chazbijewicz. _ _

_ - Nie byłoby dobrze dla polskiej demokracji gdyby PO wzięło wszytsko. uczy nas tego przykład brytyjski, że powinna istnieć silna opozycja dla równoważenia wpływów partii rządzącej _ - argumentuje Chajzbijewicz.

W opinii Salima Chazbijewicza, jeżeli Jarosław Kaczyński zdecyduje się kandydować w wyborach prezydenckich, będzie miał szansę na zwycięstwo.

wybory
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)