Notowania

wojna
02.10.2008 11:59

Druga część debaty poświęconej skutkom wojny rosyjsko-gruzińskiej

W Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy trwa druga część debaty poświęconej skutkom wojny rosyjsko-gruzińskiej. Przedstawiciele parlamentów 47 krajów członkowskich przyjmą rezolucję opartą na raporcie przygotowanym przez deputowanych z Belgii i Węgier, którzy w zeszłym tygodniu odwiedzili miejsca konfliktu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Biorący udział w dyskusji zgodnie poparli propozycje powołania niezależnej międzynarodowej komisji, która w sposób szczegółowy ustali, jak doszło do tragicznych wydarzeń. Współautor raportu węgierski deputowany Matyas Eorsi wyraził zaniepokojenie, że na sali pomiędzy rosyjskimi i gruzińskimi deputowanymi nadal nie ma dialogu. Apelował o stworzenie systemu ostrzegawczego, który w przyszłości nie dopuści do powstania podobnego konfliktu.

W imieniu Komitetu Politycznego Rady Europy szwedzki deputowany Goran Lindblad podkreślił, że użycie nieproporcjonalnej siły przez Gruzję było groźnym naruszeniem prawa. Uważa jednak, że znacznie większym naruszeniem była okupacja przez Rosję terytorium sąsiedniego kraju. Za szczególnie groźne uznał, użycie argumentu obrony własnych obywateli, bowiem podobnym argumentem mogą się posłużyć w przyszłości Rosjanie używając siły wobec innych krajów.

Tagi: wojna, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz