Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dwa lata temu zmarła znana aktorka teatralna i filmowa Krystyna Feldman

0
Podziel się:

Miała w swoim dorobku ponad 60 ról filmowych. Była określana mianem mistrzyni drugiego planu. Wielkie uznanie zdobyła za rolę w filmie "Mój Nikifor", w którym zagrała znanego malarza prymitywistę. Za tę kreację Krystyna Feldman otrzymała nagrodę Złote Lwy na festiwalu w Gdyni oraz Polską Nagrodę Filmową - Orły 2005 za najlepszą rolę kobiecą.

W ostatnich latach popularność przyniosła jej rola babci w serialu komediowym "Świat według Kiepskich". Zagrała też w filmach "Ubu król", "Stara Baśń", "Boże skrawki" "Lalka" oraz "Pociąg do Hollywood". Występowała w spektaklach Teatru Telewizji, między innymi u Jerzego Antczaka i Andrzeja Barańskiego. Była laureatką wielu wyróżnień międzynarodowych, w tym na festiwalu filmowym Karlowych Warach i w hiszpańskim Valladolid.

Aktorka urodziła się we Lwowie, według jednych źródeł w 1916 roku, a według innych - w 1920 roku. Ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie. Jako siedemnastolatka zadebiutowała na scenie Teatru Miejskiego we Lwowie w bajce "Kwiat Paproci". Jej filmowym debiutem była rola w "Celulozie" Jerzego Kawalerowicza z 1953 roku. Występowała między innymi w teatrach w Katowicach, Łodzi i Szczecinie, aby na stałe związać się z Teatrem Nowym w Poznaniu.

Zmarła 24 stycznia 2007 roku.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)