Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dzieci
22.08.2012 06:39

Dzieci emigrują z Polski. Za rodzicami

Z Polski wyemigrowało już 300 tysięcy dzieci do 14 lat. W ostatnim roku - 80 tysięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(loooby/iStockphoto)

Z Polski wyemigrowało już 300 tysięcy dzieci do 14 lat. W ostatnim roku - 80 tysięcy".

_ Po wejściu do Unii zaczęliśmy tracić pokolenie Polaków urodzonych podczas wyżu demograficznego z przełomu lat 70. i 80. Na emigracji szukali pieniędzy i lepszego życia. Teraz ściągają do siebie dzieci - _czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _.

_ Z danych Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że w końcu marca ubiegłego roku za granicą przebywało dwa miliony Polaków, z czego 11 procent, czyli 220 tysięcy, stanowiły dzieci do 14 lat _. Zdaniem ekonomisty i demografa, profesor Krystyny Iglickiej, dziś jest ich już 300 tysięcy.

Demograf z Uniwersytetu Śląskiego, doktor Agata Zygmunt zwraca uwagę, że łączeniu rodzin sprzyja polityka prorodzinna w państwach, do których najczęściej emigrują Polacy. W Wielkiej Brytanii czy Niemczech rodziny mogą liczyć na znacznie lepszą pomoc socjalną, niż w naszym kraju.

Część ekspertów uważa, że jest lepiej, gdy dzieci wyjeżdżają do rodziców, gdyż potrzebują kontaktu z nimi. W ten sposób Polska traci jednak kolejne pokolenie młodych ludzi. Według gazety, już w niedalekiej przyszłości skurczy się liczba osób w wieku produkcyjnym a wzrośnie liczba starszych.

Czytaj więcej w Money.pl
Stąd chce wyjechać 70 proc. studentów Niepokojące wyniki badania wśród portugalskich studentów. Aż dwie trzecie z nich poważnie myśli o emigracji po ukończeniu nauki.
Kieszonkowe w Niemczech. To rekord Z badania wynika, że dzieci między 6. a 13. rokiem życia dysponują sumą średnio 27 euro miesięcznie, czyli o 10 proc. więcej niż jeszcze rok wcześniej.
Tagi: dzieci, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz