Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzień liczby Pi

0
Podziel się:

To jedna z najbardziej tajemniczych i fascynujących liczb w matematyce. Pierwsze źródła wskazują, że pojawiła się już w czasach starożytnego Babilonu, do dzisiaj nie poznano jej do końca. Liczba Pi, bo o niej mowa ma dziś swoje święto.

Kariera liczby Pi zaczęła się w momencie gdy człowiek zaczął rysować kółka mówi doktor Łukasz Badowski z Centrum Nauki Kopernik. Jak mówi Badowski liczba Pi zrobiła ogromną karierę w naszej kulturze, ale w nauce jest bardzo wiele ważnych liczb dla matematyki.
Liczba "Pi" swoją nazwę zawdzięcza przypadkowi dodaje Łukasz Badowski. W XVI i XVII wieku była oznaczana literą "P", albo "C". Oznaczenie "C" od circum ferentio oznacza obwód natomiast "P" to obwód, ale po grecku perimeter, perimetron.
Na początku uważano, że liczba Pi wynosi trzy zaznacza Badowski. W pierwszej fazie rozwoju nauki nikt dokładnie nie mierzył ile wynosi liczba Pi, a później coraz bardziej wnikliwe badania wykazały, że Pi to 3.14 w końcu ustalono, że jest to liczba niewymierna i niemożliwe jest ostateczne ustalenie jej wartości.
Liczba Pi jest równa stosunkowi długości obwodu koła do długości jego średnicy. Liczba Pi jest też znana jako stała Archidemesa.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)