Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzień Wszystkich Świętych. Polacy odwiedzają cmentarze

0
Podziel się:

Na wielu nekropoliach zbierane są pieniądze na cele społeczne.

Dzień Wszystkich Świętych. Polacy odwiedzają cmentarze
(PAP/ Marcin Bielecki)

Polacy od rana odwiedzają groby swoich bliskich. Na znak pamięci palone są znicze i składane kwiaty. Na wielu cmentarzach zbierane są też pieniądze na cele społeczne.

Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, podkreśla, że w dzisiejszą uroczystość Wszystkich Świętych chrześcijanie zastanawiają się, w jaki sposób iść drogą świętości. W polskiej tradycji uroczystość ta, poprzez odwiedziny cmentarzy, jest niezwykle mocno powiązana z jutrzejszym Dniem Zadusznym.

- _ Na cmentarzach, nad grobami bliskich, stawiamy sobie pytania o sens naszego życia _ - powiedział kardynał Nycz. W dzisiejszą uroczystość Kościół wspomina wszystkich świętych, także tych, którzy nie zostali kanonizowani, ale żyli w przyjaźni z Bogiem i dostąpili chwały nieba.

Na warszawskich Starych Powązkach trwa coroczna kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. Pieniądze zbierają znani aktorzy i artyści. Do wspierania kwestujących zachęcał między innymi prezydent Bronisław Komorowski, który odwiedził Powązki. Powiedział, że wrzucał datki do puszek jeszcze jako chłopiec, gdy przychodził na cmentarz z dziadkiem. - _ Mam nadzieję, że piękne efekty akcji będą źródłem satysfakcji _- powiedział prezydent.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/214/m89558.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wszystkich;swietych;na;drogach;policja;radzi,22,0,1189142.html) *Nowe drogi na Wszystkich Świętych. Gdzie? * Blisko 100 km nowych dróg zostało oddanych do użytku przed 1. listopada.

Przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki przypomniał, że są tutaj dzieła najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy. Udział w kweście zapowiedziało ponad 250 osób, wśród nich Daniel Olbrychski, Irena Santor, Grażyna Szapołowska, Grzegorz Wasowski i Magdalena Zawadzka. Kwestują także członkowie zespołu pieśni i tańca _ Mazowsze _, górale z Zakopanego, a miłośnicy Wilna i Grodna kwestują na wileńską Rossę.

Przez 38 lat, dzięki staraniom Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami i ofiarności warszawiaków, udało się odrestaurować 1300 grobów. Wiele zabytkowych obiektów zostało uratowanych przez całkowitym zniszczeniem. Tegoroczna kwesta będzie trwać przez 4 dni.

Zbiórki zorganizowano też na innych cmentarzach. Na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym zbiera się pieniądze na odnowienie grobów rodziny Simmlerów, a na Cmentarzu Żydowskim na naprawę przewróconych pomników. Za pieniądze z zeszłorocznej kwesty naprawiono między innymi nagrobek matki Bolesława Leśmiana.
Na częstochowskich cmentarzach Kule i świętego Rocha po raz 16-sty kwestują artyści, twórcy, dziennikarze i społecznicy. Zebrane pieniądze posłużą renowacji nagrobka rodziny Rudzkich, powstałego pod koniec XIX wieku.

Aktorzy, radni, dziennikarze oraz prezydent Torunia ze swoimi zastępcami kwestują od rana na najstarszym cmentarzu - świętego Jerzego. Akcję organizują: Urząd Miasta i Towarzystwo Miłośników Torunia. Podczas dziewięciu poprzednich kwest zebrano około stu tysięcy złotych. Zdaniem mieszkańców Torunia, stary cmentarz trzeba chronić, bo jest bardzo piękny.

Wolontariusze rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy imienia świętego Brata Alberta kwestują na dokończenie budowy Centrum Integracji Społecznej, które ma szkolić bezrobotnych i pomagać im w znalezieniu pracy.

Od rana pomimo deszczu mieszkańcy Katowic licznie odwiedzają
groby swoich bliskich. Na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza wiele osób zapala znicze przy grobie dziennikarki Polskiego Radia Katowice, wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Na cmentarzu przy ulicy spoczywają między innymi Zbyszek Cybulski, kompozytor Henryk Mikołaj Górecki oraz pisarz, radiowiec i działacz kulturalny Stanisław Ligoń.

Prawosławni świętują uroczystość Wszystkich Świętych w zupełnie innym terminie - tydzień po zesłaniu Ducha Świętego na Apostołów. Mimo to od wielu lat również 1 listopada na prawosławnych cmentarzach jest dość tłoczno. Tak jest między innymi w Białymstoku. To dzień wolny od pracy, przychodzimy by się wspólnie pomodlić - mówią prawosławni odwiedzający cmentarze.

Dojazd do cmentarzy jest utrudniony z powodu dużego ruchu. W wielkich miastach można dotrzeć do nekropolii tylko komunikacją zbiorową i taksówkami. W Krakowie najwięcej utrudnień jest wokół cmentarzy Rakowickiego i Batowickiego. W mieście uruchomiono dodatkowych 11 linii autobusowych i 8 tramwajowych, zatrzymujących się przy cmentarzach.

Policja zachęca do korzystania z komunikacji zbiorowej. Funkcjonariusze apelują do pieszych o rozwagę i ostrożność w pobliżu cmentarzy. Jeśli wybieramy się na cmentarze po zmroku, warto mieć na sobie odblaski, albo latarkę. Również kierowcy powinni uważać na pieszych przy cmentarzach

Na Cmentarzu Rakowickim osoby starsze i niepełnosprawne mogą bezpłatnie skorzystać z meleksów, które zawiozą ich do grobów bliskich. W portierniach krakowskich cmentarzy komunalnych są też wózki inwalidzkie dla tych, którzy mają problemy z chodzeniem lub źle się poczują.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)