Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Dziennik Gazeta Prawna" - 4 miliony osób bez szans na tanie mieszkanie

0
Podziel się:

"Dziennik Gazeta Prawna"-MdM-mieszkania-ograniczenia

Rządowy program "MdM" może zostać uznany za niedozwoloną pomoc publiczną - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta dodaje, że zawarte w nim zapisy wykluczają z możliwości otrzymania wsparcia od państwa przy nabyciu pierwszego własnego mieszkania blisko 4 miliony osób. Chodzi o mieszkańców wsi i małych miast gdzie nie funkcjonuje rynek deweloperski.
"Nowy program nie obejmuje dofinansowania zakupu na rynku wtórnym ani tez budowy domu. Umożliwia jedynie zakup mieszkania - w budynku, w którego skład wchodzą co najmniej dwa takie lokale - na rynku pierwotnym. Tymczasem w tym roku w prawie 3/4 powiatów w naszym kraju nie rozpoczeto budowy ani jednego takiego budynku" - wskazuje w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Marcin Płoszka, radca prawny, współwłasciciel kancelarii Robaszewska & Płoszka.
"Wykluczając z rządowej pomocy mieszkanców małych miejscowości, gdzie rynek deweloperski niemalże nie istnieje, powoduje ich dyskryminację" - wskazuje profesor Genowefa Grabowska, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Śląskiego.
Eksperci podkreślają, że takie przywileje dla jednej grupy przedsiębiorstw mogą zostać uznane za niedozwolone. "Problem tkwi także w tym, ze dyskryminuje np. przedsiębiorców specjalizujących się w budowie domów jednorodzinnych czy rewitalizacji kamienic kosztem innych deweloperów czy spółdzielni, oferujących mieszkania na rynku pierwotnym. Pytanie więc, czy nie stanowi niedozwolonej pomocy publicznej dla tych ostatnich" - podkreśla adwokat Zbigniew Krueger z Kancelarii Krueger & Partnerzy. Istnieje wiele okoliczności wskazujących, że w istocie może tak być - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Dziennik Gazeta Prawna"/kry/dyd

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)