Notowania

wiadomości
15.02.2012 21:58

"Dziennik Gazeta Prawna" - Nowe unijne przepisy ostrzejsze niż ACTA

Unia Europejska tylnymi drzwiami próbuje wprowadzić restrykcyjne przepisy dotyczące kontroli towarów importowanych, które ingerują w prawa jednostki o wiele bardziej niz kontrowersyjne i oprotestowane przepisy ACTA - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Podziel się
Dodaj komentarz

Dziennik dodaje, że rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej ma dać Służbie Celnej możliwość kontroli małych paczek przesyłanych z krajów pozaunijnych bez względu na to, czy nadawca jest osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą. W dodatku za naruszenie prawa własności intelektualnej będą mogli być pociągnięci do odpowiedzialności także przewoźnicy czy firmy kurierskie. Wystarczy, że celnicy odkryją, że przewożone przez nich towary to podróbki. Celnicy będą mogli zniszczyć takie paczki bez decyzji sądu - podkreśla gazeta.
"Dziennik Gazeta Prawna" dodaje, że obecnie w Parlamencie Europejskim toczy się ostry spór między europosłami uważającymi, ze rozporządzenie zbyt głęboko ingeruje w prawa jednostki, a zwolennikami walki z piractwem.
Eksperci zwracają uwagę, że nowe rozporządzenie, jeśli zostanie przyjęte przez Parlament Europejski, będzie bezpośrednio stosowane w całej Unii, bez konieczności implementacji czy ratyfikacji. Poszczególne państwa członkowskie miały bowiem możliwość wpływu na jego treść w trakcie procesu legislacyjnego.
Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Dziennik Gazeta Prawna"/kry/magos

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz