Notowania

wiadomości
07.09.2011 02:24

"Dziennik Gazeta Prawna" o odpowiedzialnosci urzedników

"Dziennik Gazeta Prawna" o odpowiedzialności urzędników

Podziel się
Dodaj komentarz

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że Senat powinien przyjąć na najbliższym posiedzeniu ustawę o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Wprowadza ona kary dla urzędników skarbowych za błędne decyzje.
Ustawa stanowi, że jeśli Skarb Państwa będzie musiał wypłacić podatnikowi odsetki za nieterminowy wzrost VAT oraz nadpłatę podatków i ceł, to pracownicy administracji podatkowej, skarbowej i celnej poniosą za to karę - upomnienie, naganę, karę pieniężną, a w drastycznych przypadkach nawet zakaz pełnienia funkcji publicznych - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Do tej poty urzędnicy nie ponosili indywidualnej odpowiedzialności za swoje decyzje. Doktor Tomasz Strąk z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Szczecińskiego w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" pozytywnie ocenia nowe rozwiązania. "Dlaczego inni urzędnicy, na przykład w administracji samorządowej, odpowiadają za niewłaściwe wykorzystanie dotacji lub niewpłacenie stawej ubezpieczeniowych w terminie, a skarbowi mieliby być bezkarni?" - pyta doktor Strąk.
Dziennik dodaje, że Skarb Państwa ponosi często większe straty z powodu nieterminowego zwrotu VAT podatnikom niż na przykład z powodu nieterminowego uregulowania należności przez jednostki samorządowe.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Dziennik Gazeta Prawna" 07 09/Siekaj/kry

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz