Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tytoń
31.05.2008 08:17

Dziś Światowy Dzień Bez Tytoniu

Świętu towarzyszy hasło "Młodość wolna od papierosa".

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*31 maja jest obchodzony Światowy Dzień Bez Tytoniu, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku. *

Tego dnia w całej Polsce odbędą się happeningi w plenerze, na ulicach miast pojawią się punkty poradnictwa "jak rzucić palenie", zaplanowano też konkursy i działania edukacyjne w szkołach.

Świętu towarzyszy hasło "Młodość wolna od papierosa", ponieważ tegoroczna kampania jest skierowana do ludzi młodych, a jej celem jest zachęcenie młodzieży do życia bez nałogów. Palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, a młody człowiek, który rozpoczyna palenie, często nie wie lub nie zdaje sobie sprawy z jego negatywnych skutków.

Idea Dnia Bez Tytoniu, nazywanego też Dniem Bez Papierosa, narodziła się w latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych. W Polsce od 17 lat towarzyszy mu akcja rzucania palenia, organizowana przez Fundację "Promocja Zdrowia".

Szacuje się, że w wyniku dotychczasowych kampanii, palenie rzuciło ponad trzy miliony Polaków. Statystycznie udaje się tego dokonać 90 procentom spośród tych, którzy podjęli taką decyzję. W Polsce nadal pali papierosy 8 milionów osób, czyli 40 procent mężczyzn i 25 procent kobiet.

Tagi: tytoń, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz