Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Edukacja-protest-minister

0
Podziel się:

Szefowa resortu edukacji Krystyna Szumilas zapewniła w Polskim Radiu , że chce rozmów z głodującymi w obronie nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych. W Warszawie trwa protest głodowy kilku osób, według których wprowadzenia tak zwanych profili w szkołach ponadgimnazjalnych spowoduje ograniczenie nauczania historii. Protestujący zamierzają ogłosić dziś ogólnopolski strajk głodowy.

Głodówka w Warszawie w Siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa , to kontynuacja protestu z Krakowa. Zakończony 30 marca protest w Krakowie odbywał się w kościele św. Stanisława Kostki. Uczestniczyło w nim sześć osób, działaczy opozycji z lat 80 . Szumilas zapraszała na rozmowę do MEN protestujących w Krakowie, ale do spotkania nie doszło.
Szefowa MEN mówiła w radiowej Trójce, że zaprosiła na rozmowy wszystkich którzy chcą rozmawiać na temat historii i czeka na informację w jakim terminie taka rozmowa miałaby się odbyć. Pytana, czy dopuszcza możliwość spotkania poza MEN , dodała że wszystko wymaga uzgodnień ale także "reakcji z drugiej strony" i informacji jak osoby protestujące takie rozmowy sobie wyobrażają. Dodała, że w sporze najistotniejsze jest, by o edukacji rozmawiali ze sobą eksperci. Jednocześnie minister zapewniła, że nowa podstawa programowa była przez ostatnie lata szeroko konsultowana, a opinie środowisk naukowych były analizowane. Według Krystyny Szumilas, protesty wynikają z tego, że różne środowiska obawiają się, iż uczniowie nie będą wybierać przedmiotów bliskich tym środowiskom.
W Polskim Radiu Szumilas przypomniała , że rozporządzenie o nowej podstawie programowej zostało już w połowie wprowadzone, a na uwagi był czas w 2008 roku. Minister podkreśliła, że nauczyciele mieli trzy lata na przygotowanie się do nowej podstawy programowej. Podobnie wydawnictwa przygotowujące podręczniki. Minister przyznała że resort nie zatwierdził jeszcze żadnego podręcznika do przedmiotu "historia i społeczeństwo ", ale przypomniała, że wchodzi on dopiero w 2013 roku, bowiem uczniowie pierwszych klas mają w programie przedmiot "historia".
Działania resortu edukacji skrytykowali wczoraj fizycy z Polskiej Akademii Nauk, w tym wypadku obawiający się spadku zainteresowania przedmiotami ścisłymi.
W związku z reformą szkolnictwa, od 1 września 2012 r. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczyć się będą według nowej podstawy programowej nauczania. W podstawie zapisano, że w II klasach uczniowie będą wybierać, jakich przedmiotów będą się uczyć w rozszerzonym zakresie, a co za tym idzie, jakie będą mieli przedmioty uzupełniające.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)