Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksperci: należy złagodzić przepisy o łączeniu rodzin cudzoziemców

0
Podziel się:
bEszpMnF

Obcokrajowcy-rodziny-debata

Polska powinna złagodzić przepisy o łączeniu rodzin cudzoziemców - tak oceniają eksperci w dziedzinie nauk społecznych. W opinii uczestników spotkania w Instytucie Spraw Publicznych polskie prawo stawia cudzoziemcom nierealistyczne wymagania.
Jak mówi prawniczka Stowarzyszenia Interwencji Prawnej Patrycja Mickiewicz - w efekcie dla wielu imigrantów połączenie z bliskimi jest trudne lub niemożliwe. Cudzoziemiec starający się o sprowadzenie do Polski rodziny musi wykazać się prawem do lokalu, czyli musi go wynająć, co jest i drogie trudne do przeprowadzenia, bo wynajmujący właściciele nie chcą podpisywać umów z cudzoziemcami. Imigrant powinien też mieć dochód co najmniej 456 złotych na osobę w rodzinie, w przypadku rodzin wielodzietnych jest to kwestia problemowa - mówi prawniczka.
Socjolog z Polskiej Akademii Nauk Hanna Bojar zaznacza, że dla państwa goszczącego imigrantów łączenie rodzin ma szereg zalet społecznych, bo osoba z rodziną łatwiej się integruje ze społeczeństwem. Ze względu na dzieci wymusza to choćby konieczność kontaktów ze szkołą, służbą zdrowia. "Z jednej strony jest to większym wyzwaniem dla państwa, ale z drugiej imigrant jest bardziej osadzony w realiach państwa w którym mieszka" powiedziała doktor Hanna Bojar.
Ksenia Naranovich (czyt. naranowicz) z Fundacji Rozwoju "Oprócz Granic" zaznacza, że w polskich regulacjach prawnych jest jeszcze wiele do dopracowania, bo nie uwzględniają one w pełni zapisów europejskich przepisów odnoszących się do obcokrajowców, którzy chcieliby zamieszkać razem ze swoimi rodzicami albo partnerami życiowymi, którzy nie są małżonkami.
Eksperci mają nadzieję, że nowa ustawa o cudzoziemcach będzie zawierać łatwiejsze do spełnienia warunki łączenia rodzin imigrantów w Polsce. W 2011 roku z procedur łączenia z rodzinami skorzystało około 2 tysięcy imigrantów.

IAR

bEszpMoi
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)