Notowania

wiadomości
04.06.2013 14:07

Ekspert:Protesty w Turcji nie spowodują politycznych zmian w tym kraju

Podziel się
Dodaj komentarz

OPINIA-Zasztowt-Turcja-protesty

Protesty w Turcji nie spowodują w najbliższej perspektywie politycznych zmian w tym kraju - uważa ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Konrad Zasztowt. W Turcji trwają antyrządowe protesty, w których zginęło już 2 osoby.
Zdaniem Konrada Zasztowta protesty skupiają niezadowolonych z coraz bardziej autorytarnego sprawowania władzy przez rządzącą partię. Ekspert wyjaśnia, że rząd Erdogana próbuje również prowadzić politykę islamizacji, do tego dochodzi rozczarowanie poziomem życia. Jak zaznacza Konrad Zasztowt Turcja to kraj który dynamicznie się rozwija, ale nie przekłada się to na sytuację ekonomiczną zwykłych Turków.
Konrad Zasztowt podkreśla, że protesty w Turcji są podobne do fali niezadowolenia, która przelała się ostatnio przez Europę Południową. Zdaniem eksperta niepokoje skupiają wiele odmiennych środowisk - od skrajnej lewicy po mniejszość kurdyjską. Dlatego, przynajmniej na razie, jak prognozuje Konrad Zasztowt, protesty nie będą oznaczały powstania nowej siły politycznej.
Analityk z PISM dodaje, że pozycja rządzącej partii wciąż jest silna wśród większości Turków. Najgwałtowniejsze manifestacje i starcia z policją mają miejsce w Stambule i Ankarze

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz