Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eurobarometr - mobilnosc mlodziezy

0
Podziel się:

Eurobarometr - mobilność młodzieży

Młodzi Polacy rzadziej wyjeżdżają za granicę niż ich rówieśnicy z krajów zachodnich. Niechętnie angażują się też w wolontariat i działania na rzecz organizacji młodzieżowych, kulturalnych czy sportowych.
Według badania Eurobarometru, za granicę - w ramach wymiany międzynarodowej lub szkoleń - wyjechało 13 procent Polaków między 13. a 30. rokiem życia. Dla porównania, w takich wyjazdach wzięło udział 43 procent młodych Luksemburczyków.
Jak mówi koordynatorka Europejskiego Tygodnia Młodzieży Zofia Ślęzakowska, młodzi ludzie wymieniają dwa główne powody, dla których nie wyjeżdżają do nauki za granicę: brak środków finansowych i brak zainteresowania takimi wyjazdami.
Zdaniem szefa Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, zaproszonego do debaty w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży, brak pieniędzy nie powinien być żadnym ograniczeniem: "Ja po raz pierwszy wyjechałem za granicę w czasach głębokiej komuny, mając przy sobie 10 dolarów. Pojechałem autostopem przez Europę i nawet przez chwilę nie pomyślałem, czy od tych pieniędzy zależy, czy mogę wyjechać czy nie. Po drodze spotkałem tylu ludzi, którzy oferowali mi nocleg i wikt. Podczas wyjazdu nabiera się najwięcej doświadczeń. Teraz, kiedy Europa jest zjednoczona, to jest doskonała okazja dla młodych ludzi" - mówi Jerzy Owsiak.
Prawie 40 procent młodych Polaków deklaruje, że nie chce pracować za granicą, choć zdecydowana większość - 72 procent - przyznaje, że wyjazdy zagraniczne korzystnie wpływają na znajomość języków obcych.
W badaniu Eurobarometru zapytano też o udział młodych Europejczyków w wyborach. I tu okazało się, że polska młodzież jest w czołówce: "Ponad 90 procent młodych Polaków deklaruje, że w ciągu ostatnich trzech lat wzięło udział w wyborach" - mówi Mateusz Jeżowski z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - Tym samym wyprzedzamy kraje, w których jest obowiązek głosowania".
W badaniu wzięło udział 57 tysięcy młodych Europejczyków z krajów członkowskich Unii.
Europejski Tydzień Młodzieży trwa od 15 do 21 maja. W tym czasie organizowane są debaty, między innymi na temat sytuacji młodych ludzi na rynku pracy i ich zaangażowania w wolontariat.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)