Notowania

europa
22.02.2009 14:01

Europa spotyka się przed szczytem G20

Tematem dyskusji będzie m.in. pomoc dla sektora bankowego dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*W Berlinie rozpoczyna się szczyt europejskich państw należących do tak zwanej grupy G20, obejmującej kraje o najlepiej rozwiniętych i wschodzących gospodarkach. *

Jednym z tematów spotkania będzie ewentualna pomoc dla sektora bankowego krajów Europy środkowo-wschodniej.

W rozmowach w stolicy Niemiec biorą udział szefowie państw i rządów oraz ministrowie finansów Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Czech i Luksemburga, a także przewodniczący Komisji Europejskiej i prezes Europejskiego Banku Centralnego.

Szefowie resortów finansów mają przeanalizować sytuację ekonomiczną w krajach Europy środkowo-wschodniej i możliwości pomocy dla gospodarek tych państw. O konkretnej pomocy nie będzie jednak mowy, ponieważ na razie nie jest ona konieczna. Kraje naszego regionu, poza Węgrami i Łotwą, nie występowały zresztą z prośbą o wsparcie.

Głównym tematem spotkania w Berlinie jest przygotowanie wspólnego europejskiego stanowiska na szczyt grupy G20, który odbędzie się na początku kwietnia w Londynie.

Niemcy chcą w tym celu namówić partnerów do poparcia pomysłu przyjęcia międzynarodowych zasad państwowej pomocy dla przedsiębiorstw, które przeżywają trudności w związku z kryzysem ekonomicznym. Ta pomoc, zdaniem Berlina, nie może jednak polegać na stosowaniu protekcjonizmu gospodarczego.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: europa, szczyt, g20, spotkanie, pomoc, europa środkowo-wschodnia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz