Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Europa spotyka się przed szczytem G20

0
Podziel się:

Tematem dyskusji będzie m.in. pomoc dla sektora bankowego dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Europa spotyka się przed szczytem G20
(EPA/PAP)

W Berlinie rozpoczyna się szczyt europejskich państw należących do tak zwanej grupy G20, obejmującej kraje o najlepiej rozwiniętych i wschodzących gospodarkach.

Jednym z tematów spotkania będzie ewentualna pomoc dla sektora bankowego krajów Europy środkowo-wschodniej.

W rozmowach w stolicy Niemiec biorą udział szefowie państw i rządów oraz ministrowie finansów Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Czech i Luksemburga, a także przewodniczący Komisji Europejskiej i prezes Europejskiego Banku Centralnego.

Szefowie resortów finansów mają przeanalizować sytuację ekonomiczną w krajach Europy środkowo-wschodniej i możliwości pomocy dla gospodarek tych państw. O konkretnej pomocy nie będzie jednak mowy, ponieważ na razie nie jest ona konieczna. Kraje naszego regionu, poza Węgrami i Łotwą, nie występowały zresztą z prośbą o wsparcie.

Głównym tematem spotkania w Berlinie jest przygotowanie wspólnego europejskiego stanowiska na szczyt grupy G20, który odbędzie się na początku kwietnia w Londynie.

Niemcy chcą w tym celu namówić partnerów do poparcia pomysłu przyjęcia międzynarodowych zasad państwowej pomocy dla przedsiębiorstw, które przeżywają trudności w związku z kryzysem ekonomicznym. Ta pomoc, zdaniem Berlina, nie może jednak polegać na stosowaniu protekcjonizmu gospodarczego.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)