Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Exit polls: Kadima wygrała wybory parlamentarne w Izraelu

0
Podziel się:

Centrowa partia Kadima wygrała wybory parlamentarne w Izraelu. Wskazują na to sondaże exit polls, opublikowanych po zamknięciu lokali wyborczych.

bEUzEyzV

Ugrupowanie izraelskiej minister spraw zagranicznych Tzipi Liwni nieznacznie wyprzedziło prawicową partię Likud Benjamina Nataniahu.

Według izraelskich mediów Kadima zdobyła w 120-osobowym Knesecie 30 mandatów, zaś Likud 28. Do parlamentu wejdą również przedstawiciele skrajnie prawicowego ugrupowania Izrael Beitinu z 14-15 mandatami, oraz Awoda (Partia Pracy) z 13 miejscami w Knesecie.

Izraelczycy wybierali nowy parlament trzy tygodnie po zakończeniu ofensywy w Strefie Gazy. Dlatego też w ostatnich dniach partie podczas kampanii wyborczej mówiły głównie o sprawach bezpieczeństwa. Rządząca Kadima chce kontynuować z Palestyńczykami rozmowy na temat pokoju na podstawie "mapy drogowej". Likud z kolei jest za rozbudową osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu. Sprzeciwia się też oddawaniu Palestyńczykom wschodniej Jerozolimy. Benjamin Netanjahu poparł ofensywę w Strefie Gazy, ale skrytykował rząd za zbyt wczesne jej zakończenie.

bEUzEyAy
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)