Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
22.10.2011 14:49

Finlandia-euro-rezygnacja-media

Finlandia może być pierwszym krajem, który zrezygnuje z waluty euro. Pod takim lub zbliżonymi tytułami fińskie media w wydaniach internetowych omawiają treść raportu ogłoszonego przez brytyjski ośrodek analiz ekonomicznych Strategy Economics. Wynika z niego, że to nie słabnąca Grecja, lecz Finlandia mogłaby się zdecydować na podobny krok.

Podziel się
Dodaj komentarz

Niewielki kraj z dobrym bilansem płatniczym, zdrowymi finansami publicznymi, silną gospodarką - to są argumenty za opuszczeniem strefy euro. Powrót do marki - narodowej waluty - spowoduje szybki wzrost jej wartości. Spadną koszta importu, a fińskie inwestycje za granicą staną się tańsze. Mogą być kłopoty z eksportem, ale kraj równocześnie uniknie udziału w coraz bardziej kosztownych pakietach solidarnej pomocy.
Decyzja fińska nie spowoduje większych zawirowań w strefie euro w przeciwieństwie do podobnego kroku na przykład Niemiec, który by wywołał upadek europejskiej waluty.
Brytyjscy autorzy raportu jednak zauważają, że prawdopodobieństwo takiego posunięcia Helsinek jest niewielkie, a w kraju nie ma poważniejszych antyeuropejskich nastrojów.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz