Notowania

francja
08.06.2010 10:45

Francja prasa Merkel

Francuska prasa bardzo obszernie komentuje odwołanie wczoraj w ostatniej chwili spotkania na szczycie Merkel - Sarkozy. Tylko część gazet akceptuje oficjalną tezę o wewnętrznych problemach Niemiec, które miałyby być powodem niecodziennej w dyplomacji decyzji Berlina.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Katolickie" La Croix potwierdza, że sytuacja polityczna Niemiec jest bardzo skomplikowana. Społeczeństwo opowiada się za przyjęciem planu zaciskania pasa, ale jeśli proponowane przez rząd środki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, to kanclerz Angela Merkel może być zmuszona do dymisji.

Popularny dziennik "Le Parisien" patrzy na odwołanie spotkania Sarkozy - Merkel z punktu widzenia stosunków francusko - niemieckich. Zdaniem gazety, w ciągu ostatnich miesięcy często iskrzyło na linii Paryż-Berlin. Główne różnice dotyczą sposobów zarządzania gospodarką europejską i wspólną walutą. Francja oskarża Niemcy o ociąganie się z przyjęciem wprowadzenia planu ratowania euro. Według francuskiej minister Gospodarki Christine Lagarde, w styczniu straty z tego powodu wyniosłyby 15 miliardów euro, teraz Europę kosztuje to 750 miliardów euro.

Dla Francji jest nie do przyjęcia propozycja Merkel zaostrzenia zasad funkcjonowania wspólnej waluty. Sarkozy zmienił taktykę. Tym razem - według Parisien - robi wszystko, aby nie urazić niemieckiego partnera, bo takie czołowe starcie mogłoby doprowadzić do kolejnego osłabienia pozycji euro.

Tagi: francja, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz