Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Gazeta Polska" o duchownych i SB

0
Podziel się:

"Gazeta Polska" poświęca dużo miejsca lustracji duchowieństwa. W artykule "Ciemne strony krakowskiej kurii" pisze o księżach z diecezji krakowskiej, współpracujących z Służbą Bezpieczeństwa.

Według redaktora naczelnego gazety Tomasza Sakiewicza po tym, jak ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zrezygnował z ujawnienia dawnych współpracowników SB, do redakcji zgłosiło się wielu pokrzywdzonych, posiadających materiały IPN o osobach, które na nich donosiły. Po zweryfikowaniu tych informacji "Gazeta" pisze, że SB miała współpracowników w krakowskiej kurii metropolitalnej. Brali oni udział w przygotowaniach do przyjazdu Jana Pawła Drugiego w 1987 roku. I tak na przykład agent o pseudonimie "Orkan" odpowiadał za dekorację trasy przejazdu papieża i uczestniczył w jego powitaniu na Błoniach. Agent "Jakub", członek Kapituły Metropolitalnej, był na spotkaniu z papieżem w Katedrze Wawelskiej, podobnie jak agent "Magister".
Zdaniem tygodnika, jedną z najbardziej ponurych jest sprawa księdza Mirosława Ł., pseudonim "Turysta". Należał on do bardzo zasłużonych kapłanów na Podhalu i cieszył się wielkim zaufaniem otoczenia Jana Pawła Drugiego. Tajnym współpracownikiem był też związany z opozycją ksiądz Stanisław M., pseudonim "Rybka". Według "Gazety Polskiej", przez wiele lat opierał się naciskom SB i zgodził się na współpracę dopiero po 1989 roku.

"Gazeta Polska" nr 23/Siekaj/kaczmarek

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)