Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lato
02.03.2009 23:57

"Gazeta Prawna"- Koszty funkcjonowania II filaru po dziesięciu latach działalności

Do tej pory, od 1999 roku, do otwartych funduszy emerytalnych trafiło 119,9 miliardów złotych - czytamy w "Gazecie Prawnej". Dziennik podkreśla jednocześnie, że w tym czasie zarządzające nimi powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) pobrały jako swoje wynagrodzenie 10,6 miliarda złotych - to jest 9 procent przekazanych im składek przyszłych emerytów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sprawa kosztów ponoszonych przez członków OFE jest tym bardziej kontrowersyjna, że na przykład w 2008 roku aktywa emerytów stopniały o 22,3 miliarda złotych. W tym czasie zarządzający OFE pobrali tytułem opłat rekordową kwotę 1,8 miliarda złotych.
"Gazeta Prawna" pisze, że między innymi dlatego rząd zajmie się projektem ustawy obniżającym koszty ponoszone przez członków funduszy. Mają zmaleć do 3,5 procent już w tym roku. Projekt przewiduje też obniżenie drugiej opłaty za zarządzanie, jaką pobierają PTE. W efekcie na kontach członków OFE ma zostawać około 700 milionów złotych więcej niż obecnie.
Zarządzający OFE już zapowiadają, że w razie uchwalenia tych zmian zaskarżą je do Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

IAR/"Gazeta Prawna"/as/jędras

Tagi: lato, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz